menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Prosze mi pomóc

Budowa Państwa polskiego za czasów piastów

pilne !!
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Nie wiem, czy o to dokładnie chodzi, ale mam nadzieję, że tak.

Na kształt państwa pierwszych Piastów wpłynęła zarówno rodzima tradycja, jak i dorobek cywilizacyjny oraz polityczny Europy Zachodniej.
Państwo, uważane w owej epoce za własność dynastii panującej, stanowiło monarchię patrymonialną. Cała władza należała więc do księcia lub króla, który rządził przy pomocy doradców (wybierał ich sposród członków swojej drużyny). Przedstawiciele tej grupy z czasem zaczęli tworzyć odrębną grupę możnych i sprawowali główne urzędy państwowe i nadworne. najważniejszym dostojnikiem świeckim stał się palatyn, nazywany wojewodą, który w zastępstwie monarchy dowodził wojskiem i sprawował określone funkcje sądowe. Cześnik i stolnik dbali o trunki i jadło na stole władcy, koniuszy zarządzał stajniami. Utrzymywali się oni z dochodów skarbu książecego. Tworzyli oni radę książęcą, uczestniczyli w wiecach czy zgromadzeniach, brali udział w dworskich polowaniach, życiu rodzinnym władcy, itp. Objeżdżali wraz z księciem państwo.
Grody zarządzane przez panów (komesów) grodowych, stanowiły ośrodki administracji terytorioalnej. Gromadzili się tam wezwani w razie potrzeby wojennej wszyscy wolni mężczyźni, tam też książe sprawował sądy nad podannymi, składano daniny w naturze oraz magazynowano żywność dla władcy i jego dworu. Grody budowano w miejscach trudno dostępnych, otoczobne były głęboką fosą i pełniły funkcje obronne. Wokół grodów powstały podgrodzie, gdzie osiedlali się wojowie z drużyny i wolni rzemieślnicy, budowano kościoły, odbywały się targi i jarmarki.
W pobliżu grodów panujący zakładał wsie służebne, gdzie mieszkała ludność zależna, obowiązana do stałych świadczeń. Większość ludności stanowili wolni wieśniacy zwani dziedzciami, którzy mieszkali we wsiach po kilka domów. Dostraczali oni do skarbu książęcego daniny, musieli naprawiać i konserwować umocnienia pobliskiego grodu, zapewnić żywność, konie, wozy - reperować, wymieniać.
Wolni i zależni wieśniacy utrzymywali się z rolnictwa. Mężczyźni wykonywali narzędzia, kobiety przygotowywały produkty żywnościowe, szyły ubrania.
Prowadzono handel wymienny.
Godspodarka wczesnośredniowieczna była gospodarką naturalną.
Władcy na utrzymanie rycerzy(drużyny) przeznaczali część należnych danin. Wojowie w czasach pokoju pełnili funkcje administracyjne w grodach m.in. ściągali daniny, dowodzili wojskiem, a w razie potrzeby musieli stawić się na każde wezwanie władcy. Do ograniczonej służby wojskowej byli zobowiązani wolni chłopi.
Pierwsi władcy z dynastii Piastów budując organizacje państwową i wprowadzając chrześcijaństwo, stworzyli mocne podstawy do rozwoju narodu i kultury polskiej.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 4 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...