menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
jakie odkrycie jest najwazniejsze z fizyki w xx w
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
W latach 1900-2000 nastąpił duży postęp w dziedzinie fizyki. Cały ten postęp można zawdzięczyć odkryciem kilku jak się okazuje na dzień dzisiejszy podstawowych wynalazków. Każde z tych odkryć ma dziś zastosowanie w życiu społecznym i jest wykorzystywane przez człowieka by ułatwiało mu życie.
Jednym przełomowym odkryciem z fizyki było odkrycie przez O. Hahn`a i F. Stsassmana w 1938 roku rozszczepienia jądra atomowego.
Dzięki temu odkryciu człowiek zaczął się zastanawiać do czego może posłużyć ów te odkrycie, długo człowiek nie musiał czekać na zastosowanie tego odkrycia, bo już w 1942 roku w Ameryce został uruchomiony pierwszy reaktor jądrowy przez włoskiego fizyka E. Fermiego. On wpadł na genialny pomysł wykorzystania rozszczepienia atomów tak by można było otrzymywać „za darmo” energie, ale trzeba było pilnować tej reakcji bob mogła przynieść niepożądane skutki o których i dla nich znalazło się zastosowanie.
Odkrył ze jeżeli ta reakcja co dawała energie będzie nie patrolowana tzn. nie będą neutralizowani neutrony tak jak miało to zastosowanie w reaktorze jądrowym to może to doprowadzić do ciągłej, szybko postępującej reakcji zwiększania energi która prowadzi do wybuchu. Człowiek ten skutek uboczny reaktora potrafił wykorzystać, no i w 1945 roku amerykanie zrzucili na Hiroszimę i Nagasaki bombę atomową.
Następnym przełomowym odkryciem uważam za wynalezienie tranzystora. Jest to proste i przede wszystkim malutkie urządzenie, które pozwoliło na zastąpienie dużych, nie zręcznych lamp elektronowych.
W połowie lat sześćdziesiątych pojawiły się układy scalone- są to płytki złożone z warstw różnych materiałów, które różnie przewodzą prąd. Odpowiednie rozłożenie takich warstw powoduje, że każda taka płytka staje się zbiorem łączonych ze sobą w trwały sposób miniaturowych tranzystorów.
W dzisiejszym świecie prawie w każdym urządzeniu elektrycznym występuje chodź jeden tranzystor bądź układ scalony. Dzięki układom scalonym nastąpiła miniaturyzacja wszystkich urządzeń elektrycznych, przykładem może być komputer. Niegdyś zajmował on całą hale bądź pokuj a teraz ma rozmiary niewielkiej skrzyneczki która stoi koło biurka.
Ostatnim jakim się zajęłam wynalazkiem który powstał w XX wieku jest laser.
Laser jest jednym z najciekawszych wynalazków XX wieku, a został on zbudowany w 1960 roku przez amerykańskiego uczonego Teodora H. Maimana. Jego wynalazek umożliwia wzmocnienie promieniowania świetlnego i wysyłanie go w postaci skupionej, nie rozbiegającej się wiązki. Dodatkowym plusem tego jest to, że wysyłana wiązka świetlna ma jedną określoną częstotliwość i więc jest jednobarwny.
Laser ma wszelakie zastosowanie w dzisiejszym świecie, począwszy od medycyny gdzie jest wykorzystywany do różnych operacji co jest potrzebna precyzja poprzez wykorzystywaniu go w światłowodach które przesyłają dane poprzez wiązki światła, a skończywszy na zastosowaniu w technice wojennej.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...