Uniwersalne problemy podejmowane przez sofoklesa w antygonie

+3 głosów
971 wizyt
W 5 punktach
zadanie dodane 16 grudnia 2010 w Język polski przez użytkownika klaudusia1809 (30) [Szkoła podstawowa]
edycja 17 grudnia 2010 przez użytkownika -KaI-
Zobacz podobne: Uniwersalne problemy podejmowane przez sofoklesa w antygonie


1 odpowiedź

0 głosów
Antygona to dramat napisany przez Sofoklesa. Opowiada on o tragedii tytułowej bohaterki (Antygony) oraz jej rodziny. Wujem czwórki rodzeństwa, a więc Polinejkesa, Eteoklesa, Ismeny i Antygony, jest król Teb Kreon. Konflikt między postaciami polega na tym, że Kreon nie zgadza się na pochówek Polinejkesa, który zginął wraz z Eteoklesem w bratobójczej bitwie, ponieważ uważa go za zdrajcę. Antygona kilkakrotnie próbuje dokonać pochówku, lecz zostaje schwytana i skazana na śmierć. W swojej pracy postaram się udowodnić, że ?Antygona? jest utworem, który podejmuje problemy ponadczasowe. Pierwszym moim argumentem jest to, że w dzisiejszych czasach wiele osób ma dylemat w sprawie religijności. Prawdopodobnie każdy z nas zastanawiał się nad tym, co jest ważniejsze: prawa boskie czy prawa ludzkie. Otóż Kreon był władcą despotycznym i nieugiętym, ponieważ nie chciał się zgodzić na uroczysty pochówek brata Antygony jaki z kolei otrzymał Eteoklesa. Siostra mężczyzn postanowiła stanąć w obronie praw boskich i pogrzebać brata, gdyż uważała, że każdy zasługuje na uroczyste ostatnie pożegnanie, ponieważ jest ono źródłem spokoju dla duszy zmarłego w zaświatach. Drugim potwierdzeniem moje tezy jest miłość, która zawsze była główna bohaterką utworów. Bez żadnego zastanowienia mogę stwierdzić, że miłość jest tematem ponadczasowym. Zazwyczaj jest ukazywana jako uczucie piękne, ale czasami jako źródło bólu i cierpienia. W ?Antygonie? mamy ukazaną miłość braterską. Tytułowa bohaterka bardzo kochała swoich braci i chciała, aby każdy z nich miał piękny pochówek. To właśnie miłość skłoniła Antygonę do heroicznych czynów jakich dokonała. Uważam, że utwór Sofoklesa jest dramatem, który jak najbardziej podejmuje problemy ponadczasowe. Postacie :Antygony? są postawione przed trudnymi sytuacjami i zmuszone do podejmowania bardzo ciężkich decyzji. W dzisiejszych czasach ludzie również muszą je rozwiązywać. Autorzy w swoich tekstach często podejmują problematykę miłosną, czego również dokonał Sofokles.
odpowiedź 21 grudnia 2010 przez użytkownika ak23 (505,900)

Podobne zadania

+2 głosów
1 odpowiedź
691 wizyt zadanie dodane 28 października 2010 w Język polski przez użytkownika Adriana7777 (20) [Szkoła średnia]
+1 głos
1 odpowiedź
76 wizyt zadanie dodane 6 listopada 2014 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Gimnazjum]
+1 głos
1 odpowiedź
+1 głos
1 odpowiedź
2,088 wizyt zadanie dodane 11 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika kopec (-1,570) [Szkoła średnia]
0 głosów
1 odpowiedź
6,776 wizyt zadanie dodane 7 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika nalagi (-90) [Gimnazjum]

 


14,009 zadań

12,213 odpowiedzi

81,914 komentarzy

47,533 użytkowników

Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!