menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
1.Napisz dlaczego rośliny nagonasienne mają taką nazwę?.
2.Przedstaw krótko cykl rozwojowy roślin nagonasiennych, wskaż gametofit i sporofit na przykładzie str.100 (I Gimnazjum podręcznik Puls Życia).
Plis....O szybką odp.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
1. Nasiona roślin nagonasiennych nie tworzą się wewnątrz zalążni (jak u okrytonasiennych), ale powstają na tzw. łuskach nasiennych osadzonych na osi i często podpartych łuskami wspierającymi oraz tworzących struktury zwane szyszkami. Z uwagi na brak słupka i zalążni rośliny nagozalążkowe nie wykształcają owoców.

2. Rośliny nagonasienne są to rośliny iglaste np. sosna zwyczajna, igły to przekształcone liście dzięki którym ograniczone jest parowanie wody dlatego są odporne na suszę i zimno. Rośliny iglaste SA zimo-zielone. Igła sosny ma szczególna budowę, ma kształt owalno płaski, aparaciki szparkowe rozmieszczone są w specjalnych zagłębieniach, wewnątrz igły biegną dwa kanały żywiczne, skórka jest jednowarstwowa pokryta woskiem roślinnym. Sosna jest rośliną rozdzielnopłciowa, ale jednopienną tzn. że wytwarza kwiaty żeńskie i męskie na jednym drzewie. Kwitnie w maju. Kwiatostany żeńskie wyrastają na wierzchołku najmłodszych łodyżek i maja postać małej czerwonej szyszeczki składającej się z pojedynczych kwiatków. Pojedyńczy kwiatek to łuska na której są dwa zalążki. Ponieważ nie SA one niczym okryte dlatego mówimy ze sosna jest nagozalążkowa. Zalążek składa się w dwóch osłonek, okienka a wewnątrz zalążka z tzw. Komórki macierzystej czyli bielma pierwotnego z dwiema rodnicami. Zalążek to gametofit żeński. Kwiatostany męskie wyrastają u podstawy najmłodszych łodyżek i maja postać żółtych kłosów lub „kotków”. Kwiatostanów wyrasta bardzo duzo, pojedynczy kwiatek to tzw. Pręcik na nim są dwa pylniki w pylnikach na drodze mejozy tworzy się bardzo dużo ziaren pyłku. Ziarno pyłku to gametofit męski, który ma 1n chromosomów. Pyłek składa się z dwóch komórek większej wegetatywnej, z której powstanie łagiewka pyłkowa, z mniejszej generatywnej, w której jest plemnik. Pyłek zaopatrzony jest w dwie komory powietrzne które unoszą go. Sosna jest wiatropylna. Zapylenie to przedostanie się pyłka na okienko zalążka dzięki wiatrowi. Gdy pyłek znajdzie się na okienku zalążka wytwarza łagiewkę z komórki wegetatywnej, która wrasta w zalążek. Łagiewka tworzy kanalik, którym plemnik z pyłku wędruje do rodni. Do zapłodnienia nie potrzebna jest woda. Po zapłodnieniu tworzy się zygota a z niej nasiono sosny.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
2 odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...