menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Ordynacja do sejmu i senatu czym się różni?
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Pomimo iż wybory do obu izb parlamentu w Polsce  odbywają się jednocześnie, rządzą się one innymi zasadami.
W Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, wyodrębniono przepisy
 wspólne- dotyczące wyborów tak posłów jak i senatorów oraz przepisy szczególne dla wyborów do Sejmu RP i dla wyborów do Senatu RP.
Zasada równości
Po pierwsze wybory do Sejmu są równe , co oznacza że każdy wyborca dysponuje jednym głosem(równość formalna) a siła
 głosu każdego wyborcy jest równa(równość materialna). Zasada równości materialnej nie obowiązuje w przypadku wyborów do Senatu, bowiem w okręgu wyborczym, którym jest województwo lub jego część, zwykłą większością głosów wybiera się od 2 do 4 senatorów. W rezultacie siła głosów wyborczych w poszczególnych okręgach wyborczych nie jest równa.
Zasada proporcjonalności i większości względnej
Proporcjonalny sposób rozdziału mandatów, obowiązujący w wyborach do Sejmu, polega na rozdziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. Zapewnia on szerszą reprezentację partiom politycznym, w odróżnieniu od systemu większościowego( obowiązującego w wyborach do Senatu) gdzie panuje zasada „zwycięzca bierze wszystko”.
Zasada większości względnej oznacza, iż mandaty senatorskie otrzymują kandydaci którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów. Nie ma tutaj list kandydatów, głosujemy na konkretnych kandydatów, którzy rywalizują ze sobą. Wyborca głosując stawia znak „x” w kratce z lewej strony nazwisk tylu osób, ilu senatorów jest wybieranych w okręgu(od 2 do 4).
W wyborach do Sejmu głosujemy na listy okręgowe, zawierające spis nazwisk kandydatów, w kolejności ustalonej przez komitet wyborczy. Tutaj każdy wyborca dysponuje jednym głosem i może głosować tylko na jedną listę, co czyni stawiając znak „X” w kratce z lewej strony nazwiska jednego z kandydatów popieranej listy. Wyborca dokonuje zatem wyboru politycznego opowiadając się za danym
 komitetem wyborczym( z reguły partia polityczną)jak również określa swoje preferencje personalne, poprzez wskazanie pierwszeństwa obranego kandydata do uzyskania mandatu. Dzięki temu szansę dostania się do Sejmu z danej listy mają wyłącznie kandydaci, którzy uzyskali największe poparcie w ramach swoich list. Duże znaczenie ma tutaj również system przeliczania głosów na mandaty.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...