menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Wypisz wydarzenia,które rozegrały się w 1811i 1812 roku w Panu Tadeuszu.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Mickiewicz czas akcji w „Panu Tadeuszu” nakreśla na lata 1811-1812. Szczególnie ta druga data-1812, miała ogromne znaczenie dla Polaków. W tym właśnie roku Napoleon, wraz ze swoja armią wyruszył w marsz na Rosję, w celu jej podbicia. Polacy liczyli, ze dzięki zwycięstwie Napoleona Polska uzyska niepodległość. Mickiewicz szczegółowo opisuje wydarzenia z wiosny 1812, gdyż sam był ich światkiem jako 14sto letni chłopak. Czasy jego dzieciństwa wiązały się z niewolą narodową, więc wiosna 1812 niosła nadzieję
Księga XI, w której Mickiewicz opisuje jeden dzień z roku 1812, rozpoczyna się apostrofą „O roku ów!”. Ma ona podkreślić jego wielkie znaczenie, bo jak sam narrator mówi dla ludu był to rok urodzaju, dla żołnierzy – rokiem wojny. Litwini oczekiwali spełnienia przewidywań odczytywanych z różnych zjawisk. Przewidywali, że coś ważnego się zbliża, oczekiwali tego „tęsknie i radośnie”, a gdy dowiedzieli się, że wojska napoleońskie udają się na Rosje, chcieli od razu iść z nimi. Młodzi mężczyźni chwytali za broń, a kobiety wznosiły „w nieb ręce” prosząc Boga o pomyślność w wyprawie. Wszyscy byli pewni zwycięstwa, gdyż „Bóg jest z Napoleonem, Napoleon z nami”. Poeta skupia się na Soplicowie. Opisuje, że ze względu na to, że wioska ta leżała przy drodze, którą poruszało się wojsko pod wodzą księcia Józefa i króla Hieronima, to wojsko tam właśnie się zatrzymało na odpoczynek. Trzy dni odpoczynku, które nakazał król, miały dodać sił żołnierzom po udanym zdobyciu już części Litwy- od Grodna po Słonim. Jednakże polscy żołnierze rwali się do walki, chcieli: „co prędzej doścignąć Moskala”. Główny sztab wojska zatrzymał się w pobliskim mieście, natomiast w Soplicowie stanął obóz 40tysięcy żołnierzy z generałami: Dąbrowskim, Kniaziewiczem, Malachowskim, Giedrojciem i Grabowskim. Rozstawiono czaty, żołnierze poszli spać „w zamczysku, we dworze”. Następnego dnia wypadało święto Najświętszej Panny Kwietnej, dlatego jeszcze przed wschodem słońca wokół kaplicy zgromadziło się wiele osób. Część z nich przyszła się modlić, a część jak zauważa narrator, z ciekawości. Wywołuje ją wieść o zjawieniu się na nabożeństwie generałów. Byli oni traktowani jak bohaterowie, wszyscy znali ich imiona, losy, dlatego nie dziwi, że każdy chciał ich zobaczyć.
Wiosna 1812 to ważna data w historii Polski, gdyż Napoleon wkroczył na tereny Rosji w celu ich podbicia. Te wydarzenia były ważne dla Polaków, wiązali je z odzyskaniem niepodległości. Rok 1812 stał się w pewien sposób czasem symbolicznym – dobre zbiory i pomoc Napoleona sprawiły, że był on długo pamiętany i tak dobrze wspominany. Dał Polakom moc, aby się nie poddawać i dalej walczyć o swój ojczysty kraj.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...