AD.1
Cukrzy dzielą się na trzy podstawowe grupy, a mianowicie:
- cukry proste, jednocukry czyli monosacharydy ( od słowa monos - pojedynczy),
- polisacharydy niższe zwane oligosacharydami (od oligos - nieliczny), należą tu głównie różne di-, tri- i tetrasacharydy,
- cukry złożone, wielocukry czyli polisacharydy wyższe (od słowa polys - liczny) zawierające w cząsteczkach w postaci związanej nawet do kilku tysięcy cukrów prostych.
AD.2
Utwardzanie tłuszczów polega na dodawaniu do tłuszczy nienasyconych wodoru, który wchodzi w miejsce podwójnych wiązań na kwasach tłuszczowych i rozrywa je, tworząc kwasy nasycone, a w konsekwencji - tłuszcze nasycone :)
Bardziej naukowo - jest to addycja wodoru do wiązań podwójnych (uwodornienie), ważne jest, że przebiega w towarzystwie katalizatora niklowego (Ni).
Reakcja utwardzania tłuszczów jest przeprowadzana z uwagi na większą wygodę posługiwania się tłuszczami stałymi w życiu codziennym, aniżeli tłuszczami ciekłymi.
AD.3
Mydła – sole metali alkalicznych, głównie sodu, magnezu, litu, potasu i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-18 atomach węgla (palmitynowy, stearynowy, oleinowy). Są związkami powierzchniowoczynnymi, zmniejszają napięcie powierzchniowe na granicy faz.