menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Przedstaw charakterystykę społeczeństwa w ''Lalce''B.prusa
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
W powieści Bolesław Prus dużo miejsca poświęca mieszkańcom Warszawy, prezentując różne warstwy społeczności tego miasta.

Arystokrację Prus przedstawia negatywnie. Najczęściej utrzymuje się ona z nędznych resztek dawnych fortun. Cechuje ją pasożytnictwo, próżniactwo, wystawny tryb życia, gonitwa za rozrywkami, brak patriotyzmu, nieuzasadniona pycha z powodu arystokratycznego pochodzenia, pogarda dla ludzi pracy, brak godności własnej. Właśnie tę grupę społeczną oskarża pisarz o doprowadzenie kraju do upadku, o zaniedbanie interesów narodowych, hamowanie postępu i reform. Do arystokracji należą Krzeszowscy, Łęcki, Zasławska, Starski. Ochocki jako jedyny pozytywny przedstawiciel tej grupy jest przez nią lekceważony.
Obok arystokracji Bolesław Prus opisuje mieszczaństwo - najbardziej zróżnicowaną klasę społeczną, zarówno pod względem majątkowym, jak i narodowym. Reprezentantami burżuazji są Wokulski i Szlangbaum, średniozamożnego mieszczaństwa - Minclowie, inteligencji - pani Stawska i studenci, drobnego mieszczaństwa - potomkowie zubożałej szlachty, wykształceni i pracujący.

Obok tych grup Prus dostrzega również biedotę, lud miejski (Wysoccy, Węgiełek, młoda prostytutka) - ludzi pozbawionych pomocy, zdanych tylko na siebie. Do tej grupy należą biedniejsi rzemieślnicy, drobni sprzedawcy, złodzieje, prostytutki, przestępcy, osoby bez stałego miejsca zatrudnienia, także studenci.

Mieszczaństwo polskie w „Lalce" pozbawione jest szerszych perspektyw (wyjątkiem jest tutaj kupiec Wokulski); jest apatyczne i bierne. To ludzie niezbyt pracowici, charakteryzujący się konserwatyzmem poglądów i obawą przed nowoczesnością; ekonomicznie słabi, bez kapitału, który mogliby zainwestować w handel czy przemysł. W przeciwieństwie do nich mieszczaństwo niemieckie, reprezentowane przez rodzinę Minclów, posiada wiele zalet: pracowitość, oszczędność, rzetelność. Grupa ta dość szybko ulegała polonizacji i stawała się wartościową, produktywną częścią polskiego społeczeństwa. Mieszczaństwo żydowskie z kolei to grupa bardzo przedsiębiorcza, dysponująca znacznymi środkami finansowymi i prowadząca liczne interesy.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...