menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Promieniotworczosc naturalna i sztuczna jakie sa; rozpad alfa; rozpad beta plus; rozpad beta minus; gama; wychwyt; jaka jest promieniotwórczosc sztuczna jaki ma wpływ na nas  i jakie jest działanie promieniowania.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Promieniowaniem jonizującym nazywamy proces, podczas którego dochodzi do rozpadu jąder atomów i wydzielenia energii, i innych cząstek.

Promieniotwórczość sztuczna - promieniotwórczość trwałych pierwiastków chemicznych wywoływana w sposób sztuczny poprzez napromieniowanie trwałych pierwiastków neutronami w reaktorze jądrowym lub poprzez "bombardowanie" tych pierwiastków ciężkimi cząstkami, takimi jak na przykład protony, cząstki alfa i inne.

Promieniotwórczość naturalna (inaczej promieniowanie naturalne) - promieniowanie jonizujące pochodzące wyłącznie ze źródeł naturalnych. Z naturalnych pierwiastków radioaktywnych obecnych w glebie, skałach, powietrzu i wodzie.

Rozpadem alfa nazywam rozpad, podczas którego wydzielane są cząsteczki helu i pierwiastki, których liczba atomowa, jest mniejsza o dwa, jego masa natomiast jest mniejsza o 4, od pierwiastka początkowego. Np.
At (Z=85 A=210)---->Bi (Z=83 A=206)+He(Z=2 A=4)
Można je najłatwiej zatrzymać. Wystarczy do tego kartka papieru. Nie ma ono zdolności przenikać do ludzkiego ciała.

Rozpadowi beta plus towarzyszy zmiana liczby atomowej o -1 i wydzielenie jednego ładunku dodatniego (protonu). Np.
Ra (Z=88)--->Fr (Z=87)+p+

Rozpadowi beta minus towarzyszy wzrost liczby atomowej o +1 i wydzielenie się jednego ładunku ujemnego (elektronu). Np.
Pa (Z=91)---->U (Z=92)+e-
Trudniejsze do zatrzymania. Ma dość siły by wniknąć do ludzkiego ciała. Jednak nie może go przeniknąć całkowicie. Zatrzyma je miedziana blacha.

Promieniowanie gama nazywamy wysokoenergetyczne promieniowanie jonizujące, któremu towarzyszy wyłącznie wydzielanie energii. Jest ono trudne do zatrzymania. Używamy do tego celu ekranów wykonanych z ołowiu.

Promieniowanie można wykorzystać o wielu pożytecznych rzeczy(uzyskiwanie energii, w medycynie, w przemyśle, archeologii itd.) Ma ono jednak zły wpływa organizmy żywe. Przyjęcie zbyt dużej dawki promieniowania może spowodować chorobę popromienną.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...