menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Przedstaw cechy gatunkowe powieści.Podaj przykłady.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Powieść – ukształtowany w czasach nowożytnych gatunek epicki. Kompozycja jest elastyczna, swobodna, rozbudowana, fabuła najczęściej wielowątkowa, obejmująca wiele postaci, środowisk społecznych i ich losów. Dzieje i dokonania bohaterów ukazywane są w różnych kontekstach: obyczajowym, społecznym, politycznym, psychologicznym, ekonomicznym, itd. Wątki w powieści mogą być prowadzone równolegle – współbieżnie albo niezależnie, pozostawać w układzie hierarchicznym, czy też być prowadzone sekwencjonalnie – w układzie przyczynowo – skutkowym lub celowościowym. Wiele jest wydarzeń, które mogą rozgrywać się w różnym czasie, nawet na bardzo długiej przestrzeni czasu, może się też często zmieniać miejsce akcji. Zdarzenia mogą mieć miejsce w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Gatunek ten nie jest krępowany żadnymi regułami stylistycznymi, czy ograniczeniami tematycznymi. Jest otwarty na możliwości wchłaniania innych gatunków literackich i rodzajów językowej aktywności – choćby dziennikarskiej, czy naukowej.
Świat prezentowany w powieści poznajemy za pośrednictwem narratora. Korzysta się w tym gatunku ze wszystkich możliwych form narracji, pozostawiając swobodę kreowania postaci.
Układ zdarzeń też nie musi mieć charakteru chronologicznego – często występują inwersje czasowe, może być też tak, że zdarzenia, które mają miejsce w przedstawionym świecie są mniej istotne niż te, które znamy tylko z relacji bohaterów. Bywa tez, że autor mówi o zdarzeniach, które mogłyby mieć miejsce, gdyby zostały spełnione pewne warunki.
Narracja w powieści – to nie tylko 1 i 3 osoba, także streszczenie zaszłości, sceny z udziałem bohaterów, różne punkty widzenia świata, z różnym stosunkiem narratora do opowiadanych zdarzeń.
Fabuła nie musi przyjmować postaci akcji, może być dowolnie rozbudowana. Inaczej bowiem jest zorganizowany świat w powieści sensacyjnej, inaczej w psychologicznej.
Można powiedzieć, że gatunek ten specjalizuje się w badaniu, eksploracji człowieczej rzeczywistości – jednostkowej i społecznej.
Rodzaje: społeczno - obyczajowa, podróżnicza, psychologiczna, historyczna, sensacyjna, kryminalna, fantastyczna, fantastyczno - naukowa ( science - fiction ),  podróżnicza, biograficzna.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 2 nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...