menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Ma byc krodko i zwiezle.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Tuwim snuje rozważania nad własną twórczością i życiem, zwracając się do losu, od którego posiadł miłość, młodość, ambicje oraz pieniądze. Podkreśla, że uzyskał także coś wyjątkowego - talent, który niczym tęcza wsącza się "w mózg szary". Podobnie jak Horacy, Tuwim wie, że właśnie dzięki talentowi napisał wielkie dzieła i osiągnął w życiu sławę. Jednak w przeciwieństwie do starożytnego poety, wcale nie czuje się szczęśliwy. W perspektywie nieuchronnej śmierci, "kiedy kształt żywego ciała w nieład rozpadnie się plugawy", poeta odkrywa, że jego twórczość nie daje mu żadnej radości, sława jest okrutna i zimna, a gloria bije w "żałobny bęben". Jego wiersz jest więc przepełniony goryczą i smutkiem. Tuwim, w przeciwieństwie do Horacego, nie myśli o wiecznej chwale. Nie oczekuje, że jego twórczość pozostanie na zawsze w ludzkiej pamięci. W ostatniej strofie nawiązuje do starożytnej pieśni, stwierdza jednak że "smutnie brzmi Dum Capitolium... i śmieszne jest Non omnis moriar". Tuwim podważa więc stanowczo koncepcję Horacego. Nie wierzy, że dzięki napisanym wierszom choć jedna cząstka jego duszy nie umrze wraz z nim.
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
2 odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...