menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Zinterpretuj symboliczny sens przemiany Jacka soplicy
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Jacek Soplica to jeden z bohaterów dzieła A. Mickiewicza pt.: „Pan Tadeusz”. Jest to postać dynamiczna, w epopei bardzo się zmienia, z dumnego i pięknego Wąsala zostaje pełnym pokory księdzem. Zadziwiające jest to, że podobnie potoczyły się losy Polski. Zatem czy Mickiewicz chciał ukazać zmiany zachodzące w narodzie za pomocą Jacka Soplicy?
Jako młodzieniec Wąsal cieszył się powodzeniem u kobiet, a także sympatią wielu ludzi. Być może przez to stał się egoistą prowadzącym hulaszczy tryb życia. Był wspaniałym towarzyszem zabaw, ale nieodpowiedzialnym człowiekiem. Jego postać odzwierciedlała wady narodowe Polaków : pijaństwo, umiłowanie zabaw i wszczynanie bijatyk. Te cechy doprowadziły do upadku moralnego i wreszcie narodowego Polski.
Jacek Soplica miał bardzo wielu przyjaciół i sporo głosów za sobą na sejmiku. Wiedział to dobrze podstępny Horeszko, który chętnie i często ugaszczał Jacka u siebie. Młody człowiek zakochał się w córce Stolnika. Możny Pan zdawał sobie z tego sprawę, ale nie dawał nic po sobie poznać. Nie chciał wydać córki za młodego i biednego szlachcica. Jacek spostrzegł to i chociaż bardzo kochał Ewę to jego duma nie pozwalała mu błagać Stolnika o rękę ukochanej, dlatego odjechał. Pewnego razu zauważył, że Moskale oblegają zamek, w którym mieszkał Stolnik. Kiedy jednak zobaczył, że ich ubywa wezbrał się w nim gniew i strzelił do Horeszki. Zabił go i... zamarł. To był punkt zwrotny w życiu Jacka, uświadomił sobie co zrobił i jak wyglądało jego życie. Dla Polski takim momentem były rozbiory. Zanim się zorientowano nasz kraj zniknął z mapy na bardzo długo bo na 123 lata.
Po zabiciu Stolnika Jacek bardzo się zmienił. Przede wszystkim stał się patriotą. Został księdzem, a żeby się jeszcze bardziej się upokorzyć przybrał imię Robak. To była pokuta za jego dotychczasowe życie. Polska też została ukarana za swoją butę narodową.
Myślę, że Mickiewicz mógł „umieścić” Soplicę na miejscu Polski. W końcu Wąsal na łożu śmierci został rozgrzeszony i dostał drugą szansę. Polska także odzyskała niepodległość i dziś żyjemy w wolnym kraju, który ma swoje miejsce na mapie.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
more_vert
Imię Robak nie dlatego, by bardziej się upokorzyć, lecz dlatego, że uważał, iż jest "jednym z wielu". To jest symboliczne znaczenie jego imienia. I z tego co rozumiem z tego zdania, to, że został księdzem to także nie dla własnego upokorzenia, tylko w celu rehabilitacji i odpokutowania swych błędów. W końcu później zjednoczył jako Robak oba rody z Soplicowa, co było tą właśnie rehabilitacją. Dzięki temu uzyskał przebaczenie Gerwazego, podczas spowiedzi pod koniec utworu. :)

Podobne pytania

thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt 1 nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...