menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Osiagniecia rzymian
thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Rzymianie byli zafascynowani kulturą grecką. Podróżowali do Grecji, nie tylko w celach turystycznych, ale by podziwiać: architekturę, sztukę, by poznać język, a przede wszystkim filozofię. Rzymianie podziwiali filozofię Platona i Epikura, który nauczał, by nie bać się śmierci. Kiedy człowiek żyje nie ma śmierci, a kiedy umiera nie ma już człowieka. Jeżeli chodzi o literaturę to pierwsze dzieła rzymskie były tłumaczeniami dzieł greckich. Najwybitniejsi poeci rzymscy: Wergiliusz, Horacy i Owidiusz także czerpali z wzorców greckich. Są jednak dziedziny, w których to Rzymianie wytyczyli szlaki - to prawo. Pierwszym zbiorem praw rzymskich był zbiór z V w. p.n.e. zwany Prawem XII Tablic. Tablice wystawione były na widok publiczny tak, aby każdy mógł poznać obowiązujące zasady. Prawo działało tylko wtedy, gdy było znane. Z biegiem czasu spisane zasady rozszerzono, a w czasach republiki nastąpił przełom w kodyfikacji prawa. Na początku VI w. p.n.e. cesarz Justynian nakazał stworzyć zbiór praw, przepisów i komentarzy. Tak powstał zbiór praw, zwany Kodeksem Justyniana. Wiele ze prawnych sformułowań z kodeksu Justyniana jest do dziś stosowanych w prawie. Rzymianie byli wspaniałymi budowniczymi. Zbudowali sieć dróg, do dziś funkcjonuje powiedzenie: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Rzymianie wznosili też wspaniałe mosty, a żołnierze budowali mosty z drewna, które przenosili i demontowali w razie potrzeby. Rzymianie potrafili doprowadzać wodę do miast, za pomocą akweduktów czyli wodociągów. Znali mechanizm dostarczania ciepłego powietrza do pomieszczeń. Rzymscy budowniczowie potrafili wznosić kopuły z kamienia.
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 3 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 2 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...