menu search
  • Rejestracja
brightness_auto
more_vert
Opisać profesora Zabielaka z książki Koniec wakacji J.DOMAGALIK
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi

1 odpowiedź

more_vert
Koniec wakacji autorstwa Janusza Domagalika to pozycja wpisana na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena. Autor świetnie przedstawił trudny okres dojrzewania z perspektywy czternastoletniego chłopca mieszkającego w Zagłębiu.
    Jurek właśnie skończył podstawówkę. Całe dotychczasowe życie dzielił między rodziców, kumpli i gołębie - jego pasję. Całym światem chłopca było rodzinne miasteczko - Borzechów, utrzymujące się z kopalń. Te wyjątkowe wakacje zmieniają jednakże życie naszego bohatera. Mama wyjechała nagle do sanatorium w Otwocku i Jurek został sam z ojcem - inźynierem kopalnianym. Pewnie odczułby brak kobiety w domu, gdyby nie... Elżbieta. To kuzynka Zbyszka, kolegi z paczki Jerzego. Przyjechała do Borzechowa z Warszawy, aby nie przeszkadzać rodzicom, którym urodziło się własnie dzieciątko. Dziewczynka mając żal o tę wysyłkę, nie znajduje bliskich relacji w domu ciotki. Już pierwszego dnia pobytu w Zagłębiu wjeżdża rowerem właśnie w Jurka. Tak zaczyna się ich wspólne dorastanie do pierwszego zauroczenia. Jurek, choć początkowo dziewczyna działa mu na nerwy, powoli traci do niej głowę. Dzieje się to jednak kosztem przyjaźni z Grubym, Czarnym, Problemem, czyli jego paczką.
    Chłopiec jest tak pochłonięty Elżbietą, że z dużym opóźnieniem dociera do niego nietypowe zachowanie ojca i przedłużąjący się okres nieobecności matki. Od dziadków dowiaduje się, iż rodzice się rozeszli a mama wyjechała do swojej siostry. Chłopiec rozumując niedojrzale, dochodzi do wniosku, że ojciec go nie chce u siebie i postanawia na złość jemu wyjechać do matki. Kiedy przybywa do Otwocka, okazuje się, że mamy u cioci aktualnie brak, ponieważ wakacjuje nad morzem. Rozgoryczony tym oczekuje jej kilka dni, po czym samowolnie wraca do taty, do swojego świata...

Książka stylem przypomina mi opowiadania Małgorzaty Musierowicz z Jeżycjady, ale pisane z perspektywy chłopca. Czytając ją teraz, bez trudu sam przeniosłem się w świat, kiedy miałem naście lat. Myślę, że wpis na Listę Honorową jest w pełni zasłużony.

Spis postaci:
* Jurek - 14 lat
* Mama Jurka
* Ojciec Jurka - inżynier na kopalni
* Gruby - najbliższy przyjaciel Jurka
* Ks. Majchrzak - wikary, hodowca gołębi
* Ks. Proboszcz
* Stary Derda - hodowca gołębi
* Elżbieta - warszawianka, pierwsza miłość Jurka
* Jasio Zimek - młodszy kolega Jurka
* Pani Lepiszewska - złośliwa sąsiadka
* Pan Lach - sąsiad
* Zbyszek Małecki "Problem" - kolega Jurka, kuzyn Elżbiety
* Czarny - kolega Jurka
* Irka Kozłowska - siostra Czarnego, zakochana w Jurku
* Pani Kozłowska - mama Irki i Czarnego
* Jadwiga Boruńska - koleżanka z podstawówki Jurka
* Profesor Zabielak "Parasol" - wychowawca w podstawówce
* Adam Kamiński - kolega z podstawówki
* Zofia Wójcik
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi

Podobne pytania

thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
1 odpowiedź
thumb_up_off_alt 1 lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
thumb_up_off_alt lubi thumb_down_off_alt nie lubi
odpowiedzi
Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi!.

Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj Tobie też ktoś kiedyś pomógł, teraz Ty pomagaj innym i zbieraj punkty!
Pomóż nam się promować, podziel się stroną ze znajomymi!


...